Selahattin Demirtaş Okumaları..

10 Nisan 1973 Elazığ Palu doğumlu olan Selahattin Demirtaş, Tahir-Sadiye Demirtaş çiftinin oğlu. Zaza kökenli. Babası halen kendi dükkânını işleten tesisatçı, annesi ise ev hanımı.

Selahattin Demirtaş

Üç erkek dört kız olmak üzere 7 kardeşler. Kız kardeşi Aygül Demirtaş da kendisinden iki yıl sonra Hukuk bölümünü kazanmış ve mezuniyetinden sonra bir süre Selahattin Demirtaş ile birlikte serbest avukatlık yapmış. Diğer iki kız kardeşi öğretmenlik bir kız kardeşi de tasarımcılık yapıyormuş. Erkek kardeşlerinden Nurettin Demirtaş, 22 yaşında iken 22 yıl hapis cezasına çarptırıldıktan sonra 2004 yılında tahliye olmuş, BDP’nin 2007’de Genel Başkanı olmuş ancak bugün hakkındaki hapis kararları sebebiyle Erbil’de yaşamaktaymış. Diğer kardeşi Süleyman Demirtaş ise tekstil mühendisi olarak çalışmaktaymış.

Çocukluk yıllarında tanıştığı ve halen anaokulu öğretmenliği yapan Başak Demirtaş ile evli, Delal ve Dilda isimli iki kızları var.

Aile bireyleri, kendisini “Selahattin” adıyla değil, güzel bir bebek olduğu için koyulması düşünülen ancak resmi olarak kayıtlara geçmeyen “Eser” adıyla çağırmaktaymış.

1990 yılında liseden mezun olduktan sonra 1991 yılı üniversite sınavında İzmir 9 Eylül Üniversitesi Denizcilik İşletmeleri Yönetimi bölümünü kazanmış ancak 1993 yılında tekrar üniversite sınavına girmiş ve bu kez Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazanmış. İlk tercihine gitmeyi seçseymiş meslektaş olacakmışız demek ki.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Demirtaş, siyaset öncesi serbest avukatlık ve İHD (İnsan Hakları Derneği) Diyarbakır şubesinde yöneticilik yapmıştır. Uluslararası Af Örgütü Diyarbakır şubesi ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın kurucuları arasındadır.

2007’de DTP (Demokratik Toplum Partisi)’de Grup Başkanvekilliği yaptıktan sonra DTP’nin kapatılması sürecinde yeni kurulan BDP (Barış ve Demokrasi Partisi)’ye geçerek partinin 1 Şubat 2010 tarihinde yapılan olağanüstü kongresinde Genel Başkan seçilmiştir. BDP’nin HDP (Halkların Demokratik Partisi)’ye katılması sürecinde 2014 yılında yapılan 2. Olağanüstü kongrede Figen Yüksekdağ ile birlikte HDP eş genel başkanlığına seçilmiştir.

2007 Türkiye genel seçimlerinde Diyarbakır, 2011 genel seçimlerinde Hakkâri ve Haziran 2015 genel seçimlerinde İstanbul milletvekili olarak meclise girmiştir.

2014 yılının ağustos ayında ilk defa referandum yoluyla yapılan cumhurbaşkanlığı seçimine katılan 3 adaydan biri olan Selahattin Demirtaş, %9.76 oy alarak seçimi üçüncü sıradan tamamlamıştır.

4 Kasım 2016’da HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve dokuz HDP’li milletvekili ile birlikte Türkiye Anayasası’na göre “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak”, “terör örgütü üyesi olmak”, “silahlı terör örgütüne üye olmak”, “örgüt adına suç işlemek” iddialarıyla gözaltına alındıktan sonra tutuklanarak Edirne F Tipi Cezaevi’ne götürülmüştür.

7 Eylül 2018’de Selahattin Demirtaş’a “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 4 yıl 8 ay hapis cezası verilmiştir.

Cezaevine girdiğinden beri öykü, şiir, resim ve sanatın diğer boyutlarıyla da ilgilenen Demirtaş’ın, Seher (Dipnot Yayınları, 2017) ve Devran (İletişim yayınları, 2019) isimli iki öykü kitabı bulunmakta.

6 (2)

Bu kitaplardan Seher kütüphanemde mevcut olup, Devran‘ın siparişini de verdim önümüzdeki hafta elimde olur sanırım.

Kaynak: https://www.wikizero.com/tr/Selahattin_Demirta%C5%9F

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s