SEHER

Kapakccc

111

KİTABIN TANITIM YAZISI:

Seher’deki hikâyeler, heveskâr işi değil insana ve yaşama duyulan derin sevginin ince bir mizahla harmanladığı has yazar işi metinler. Karşımızda, tutsaklık günlerinde vakit doldurmak için yazan biri değil, bugüne kadar ortaya çıkmamış, okura ulaşmamış bir edebiyatçı var.

Demirtaş’ın hikâyelerini okuyunca, keşke halkına, ülkesine, dünyaya karşı duyduğu sorumluluk ağır basmasaydı da yazar olsaydı diye hayıflandım. Sonra, edebiyat-sanat damarımın bencilliğinden utandım: o zaman, edebiyat bir yazar kazanacak ama Türkiye Demirtaş kalibresinde bir siyasetçiden, geleceğin önemli bir liderinden, barış ve özgürlük umudundan yoksun kalacaktı. – Oya Baydar

Siyaset ve sanat disiplinleri birbirine benzemez. Siyaset; doğru zamanda siyasi açıdan doğru olanı söylemek ve gerçek düşünceleri saklamak ilkesine sahipken, sanatçı deyim yerindeyse yüreğini kazıyarak en gizli duygularını, en büyük kitleyle paylaşmaya koşullanmıştır. Bu açıdan Selahattin Demirtaş’ın değerli öykülerini özel bir yere koymamız gerekir diye düşünüyorum. Acılar karşısında duyarlı bir yüreğin çığlığını yansıtan bu öyküler, siyasetten çok daha derin bir insani damara dokunuyor.

Kitabın özenli ve akıcı bir Türkçeyle yazılmış olması, hem estetik hem de toplumsal açıdan ayrıca övgüye değer. Bu ülkedeki herkesi birleştirecek olan ortak payda sanatın büyülü yaratıcılığında gizli. Çünkü sanat, vicdanın dilidir. Selahattin Demirtaş da bu dili konuşuyor. – Zülfü Livaneli

KİTABIN HİKÂYESİ:

Seher, kütüphanemize eşimin isteğiyle katıldı, O’nun kitaplarından biri. Seçimler dolayısıyla gündeme gelmiş ve epeyce övgü almış bir kitap olunca bizim de ilgimizi çekmişti.

Demirtaş, birçoğumuz için demokrasi dinamiklerinin bir arada durabileceğinin umudu olmuştu. Kışkırtmaların aksine o toparlayıcı, emekçi, halkların kardeşçe yaşayabileceği savında direnmiş, yol boyunca yapılan siyasi sürtüşmelere cevap dahi vermemiş, içimizden biri haliyle yürümeye devam etmişti. Herkesin etnik tavırlar beklediği bir yapıdan böylesi toparlayıcı ve üst kimliğini emek, demokrasi ile yoğurmuş söylemler çıkması sadece doğu bölgelerini değil batının da desteğini almıştı. Arzu edilen siyasi lider özlemini gidermeye, umutları olanları heyecanlandırmaya başlamıştı. Ta ki, bir takım siyasi hesaplar devreye girmiş olmalı ki kendi siyasetince önü kesilinceye, üstü çizilinceye kadar.

Sevilen bir lider olmuştu Demirtaş. Umudun kanadı kırılmış da olsa, o partisinden bağımsız, partisini aşan bir sevgi yakalamıştı. Bu nedenle cezaevinde yazmış olduğu bu kitap, kitap olmanın ötesinde bir kavuşma gibi gelmişti sevenlerine. Kitap okur gibi değil de, açık görüşte sohbet eder gibiydi. O anlatıyormuş da hislerini, okurlar dinliyormuş gibi.

Alınma tarihi ve yeri ile ilgili bir bilgiye ulaşamadım. Belgesi vardır diye düşünüyorum. Elime geçerse buraya aktarırım.

OKUMALAR:

Eşim, kitabı daha aldığımız gün okuyup bitirivermişti. Ben ise okuması devam edenler ve arkasından okumayı planladıklarımdan dolayı daha yeni fırsat bulabildim okumaya.

Evde çalışma odasında başladığım kitabı, Gençlik Parkı’ndaki bankların birinde bir yandan da güneşle beslenerek bitirdim. 30 Nisan 2019 – 13.25…

Kitabın kapağını tasarımcı olan kardeş Bahar Demirtaş hazırlamış. İçindeki çizimleri de Siya Gürbüz ile birlikte yapmışlar. Kapaktaki kadın kitabın içindeki bütün kadınların hüznünü yüklenmiş gibi ağır, suskun ve kaderini kabullenmiş gibi.

Aslında çok direngendir kadın, çiledir ama umuttur da… Oysa, onca emeğine, onca yokluklara sabrına ve hayatın onca ezici saldırılarında direngenliğine ve yoldaşlığına rağmen hak ettiği değeri bir türlü göremez bizde kadın. Anamız, kardeşimiz, sevdalımız, canımız da olsa kadındır ve durması, olması gereken bir yer vardır. Bunu bazen ahlâk der, töre der, namus der yaparız, bazen dinlerimiz emretmiştir sorgulayamayız bile, bazen sevgimizde saçmalar zindan ederiz yaşamlarını.

Kitabın ithaf notu “Katledilen ve şiddet mağduru bütün kadınlara…” Bir anlamda kitabın varmak istediği yer hakkında okura küçük bir ipucu vermekte.

Seher, irili ufaklı 12 hikayeden oluşuyor.

Kitaba adını veren “Seher” de bu hikayelerden biri. Her bir öykü kendince dokunaklı olsa da Seher’e çok farklı hislendim ben. Evlenmeyi düşlediği erkeğin ve arkadaşlarının toplu tecavüzüne uğrayan bir kadının kadim yazgısını işler öykü. Bütün acı omuzlarına yüklenirken Seher’in bedelini de yine O öder. Tecavüz edenin yargılanması yerine namus adı altında yine kadına kesilir faturası acılarının.

“Üç erkek, akşamüstü ormanda hayallerini çaldı Seher’in. Üç erkek, geceyarısı boş bir arazide canını aldı Seher’in.” (S.32)

“Temizlikçi Nazo”, işe gitmek için çıktığı evinden, Kızılay’da tesadüfen arada kaldığı bir eylemde eylemci olduğu gerekçesiyle içeri alınan Nazo’nun öyküsüdür mesela. Hep emekçidir Nazo. Ne anlama geldiğini bile bilmez yaşadıklarının o zamana kadar, içeride olgunlaşır bilinci.

“Yoksuldur herkes, ama yoksulluğu sırıtmaz kimsenin. Daha çok şehre indiğimizde yoksulluğumuz çarpar yüzümüze.” (S.36)

“Bir de önemli bir şey öğrendim burada; kararlı ve cesur bir şekilde yürürsen, bazen arabadan daha hızlı yol alabiliyorsun” (S.45)

“Bildiğiniz Gibi Değil”, bir şizofren aşığın hikayesi gibi duruyor önceleri. Ya da ben öyle okuyuverdim ilk başlarda. Sonra sonra anlıyor insan kaybettiği sevdiğinden yarım kalan gülüşleri taşımanın yorgunluğunu, özlemenin tükettiğini. Saf sevginin yüceliğinde yaşayan birinin çok özel öyküsü.

“İçimizdeki Erkek”, yuvasını korumak için didinen ve havalandırma boşluğunun ev sahibesi olan dişi bir serçenin çırpınışlarını; “Kara Gözlere Selam Olsun”, iki çocuk işçinin hayallerini; “Cezaevi mektup Okuma Komisyonuna Mektup”, çocukluk anıları aktarımıyla her mektubu okumak durumunda olan cezaevi komisyonuna inceden dokundurmaları; “Denizkızı”, göçmenleri taşıyan ve batan bir teknedeki kız çocuğunun büyümeyen düşlerini anlatıyor.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s