Jules VERNE Okumaları

Çocukluk zamanlarımda bir kaç kitabını okuduğum ve tadı damağımda kalmış biridir Jules Verne. Yeniden okumak ise eski bir dostu görmek gibi, çok tanıdık yerlere bir kez daha gitmek gibi bir şey.

Yazar hakkında biyografik bir kitap edinene kadar internet üzerinden kısa bir yaşam öyküsünü (https://www.wikizero.com/tr/Jules_Verne) okudum.

644px-Félix_Nadar_1820-1910_portraits_Jules_Verne
Jules Gabriel Verne

Jules Gabriel Verne, 8 Şubat 1828 (Nantes/Fransa) – 24 Mart 1905 (Amiens/Fransa) tarihleri arasında yaşamış Fransız bir yazar.

Hugo Gernsback ve Herbert George Wells ile genellikle “Bilimkurgunun babası” olarak adlandırılırmış. Bazı edebiyat çevrelerince ise Jule Verne’in “bilimkurgu” yazarı değil, “bilim yazarı” veya “teknoloji yazarı” olarak anılması gerektiği iddia edilirmiş. Okuma listeme iki kişi daha girmiş oldu, yakın okumalar programına dâhil etmeyi düşünüyorum.

Verne, eserlerinde ayrıntılarıyla tarif ettiği buluşlar ve makinaların özellikle de uzay, hava taşıtları ve denizaltıların o sıralarda gelişmekte olan Avrupa sanayisi ve teknolojisine ilham kaynağı olduğu düşünülüyormuş.

UNESCO’nun çeviri kitap veritabanına (Index Translationum) (http://www.unesco.org/xtrans/bsstatexp.aspx?crit1L=5&nTyp=min&topN=50) göre dünyada en çok çevrilen ikinci bireysel yazarmış. 50 kişilik listenin en başında Agatha Christie var. Listeyi şöyle bir taradım da adını ilk kez duyduğum birçok kişi var. Okumalar konusunda yararlanılabilecek bir liste.

En çok yapılan çeviriler

Gerçekliği doğrulanmamakla birlikte, 12 yaşında iken tayfalık yapmak üzere bir gemiye binip evden kaçmaya yeltenen Jules Verne’in, babası tarafından yakalanıp gemiden indirildiğinde “bundan sonra yalnız hayal dünyasında seyahat edeceğine“ dair ailesine söz verdiği rivayet edilirmiş.

Jules Verne, yatılı okul hayatından gelmiş. Doğa ve macera severliğin dışında bir ortak nokta daha yakalamış oldum.

Paris’te şahsen tanıdığı Victor Hugo, Alexandre Dumas (oğul) gibi yazarların etkisinde tiyatro oyunları kaleme almış; bu dönemlerinde bohem bir hayat sürdürmüş. Amerikalı yazar Edgar Allan Poe’nın eserlerini okuduktan sonra onun büyük bir hayranı olmuş ve Poe etkisinde yazılar üretmeye başlamış.

Kayınbiraderinin etkisi ile borsada brokerlik yapmaya başlamış ama edebi çalışmalarına ara vermediği gibi, yirmiden fazla günlük gazeteyi, her türlü bilimsel yayınları okuyup; astronomi, meteoroloji ve fizyoloji alanlarındaki deneyleri, keşifleri yakından takip ediyor; coğrafya ile ilgileniyormuş.

Balonla 5 Hafta romanının başarısından sonra borsacılığı bırakıp bütün yaşamını yazarak kazanmaya başlamış.

Uzunca bir süre seyahat ederek romanında da konu olacak birçok yeri gezmiş. Evine döndükten sonra akıl hastası olan yeğeni tarafından vurulmuş ve hayatının geri kalanında baston kullanmak zorunda kalmış. 1887’de yayıncısı Hetzel’in ve ardından annesinin ölümü üzerine hayatında karamsar bir dönemine girmiş.

İlerleyen şeker hastalığı sonucu 1902’de kısmen görme yeteneğini kaybeden yazar, 1905’te hayatını kaybetmiş.

Ölümünden iki yıl sonra mezarının başına bir heykeli dikilmiş. Heykelde Verne, mezarında doğrulmuş, bir elini yıldızlara uzatır biçimde betimlenmiş.

jules-verne-mezar

Jules Verne’in eserleri Türkçeye ilk 1875 yılında çevrilmiş. Harf Devrimi’nden sonra da yeni harflerle çevirmeler devam etmiş. En önemli Jules Verne çevirmeni Ferid Namık Hansoy’muş. 1940’larda Jules Verne’in eserlerini çevirmeye başlayan Hansoy, yazarın elli eserini Türkçeye kazandırmış. Kütüphanemde bu çevirilerden bugün itibariyle bir tanesi mevcut: Tuna Kılavuzu

Sırası geldikçe okuduğum kitaplardan filme alınmış olanları var ise onları da izlemeyi ve onlarla ilgili notlarımı da okumalara dâhil etmeyi düşünüyorum.

https://www.wikizero.com/tr/Jules_Verne sitesinde yazarın 58 adet eseri sıralanmış. Okumayı bekleyen 58 kitap demek bu. Kitaplar öylesine sıralanmış olup, yazılış zamanları takip edilmemiş. Kronolojik bir liste yapılmış olsaydı daha hoş olurdu. Okumalar sırasında buna dair bir liste geliştirebilirsem ilgili siteye öneride bile bulunabilirim.

 1. Doktor Ox’un Deneyi
 2. Madenin Esrarı
 3. Dünyadan Aya / Aya Yolculuk
 4. Karpatlar Şatosu
 5. Ayın Çevresinde Seyahat
 6. Dünyanın Merkezine Seyahat
 7. Kaptan Grant’ın Çocukları
 8. Dünyanın Ucundaki Fener
 9. Altın Volkanı
 10. Wilhelm Storitz’in Sırrı
 11. Balonla Beş Hafta
 12. Zacharius Usta
 13. İnatçı Keraban
 14. Denizler Altında Yirmi Bin Fersah
 15. Ne Altı Var Ne Üstü
 16. Michel Strogof
 17. Fatih Robur
 18. Dünyanın Hakimi
 19. Edom Frrit Flakk Humburg
 20. Begümün 500 Milyonu
 21. Yüzen Şehir
 22. Kaptan Hatteras’ın Maceraları
 23. İki Yıl Okul Tatili
 24. Bayan Branican
 25. Esrarlı Ada
 26. Seksen Günde Devri Alem
 27. Livonya’da Bir Dram
 28. Clovis Dardentor
 29. Chancellor
 30. Bayrağa Karşı
 31. Buzların Sfenksi
 32. Jangada
 33. Kürkler Ülkesi
 34. Üç Rus ve Üç İngiliz’in Güney Afrika Serüvenleri
 35. Piyango Bileti
 36. Çin’de Bir Çinli’nin Başına Gelenler
 37. On Beş Yaşında Bir Kaptan
 38. Meteor Avı
 39. Kip Kardeşler
 40. Macellanya
 41. Gezgin Canbazlar
 42. Deniz Yılanı
 43. Bir Gazetecinin Yolculuk Notları
 44. Tuna Kılavuzu
 45. Yeşil Işın
 46. Denizde Bulunan Çocuk
 47. Kahraman Fenerciler
 48. Roma Kuşatması
 49. İskoçya Seyahati
 50. Robensonlar Okulu
 51. Ablukadan Geçiş
 52. Bounty Asileri
 53. Antillere Seyahat
 54. Yirminci Yüzyılda Paris
 55. Mihracenin Mirası
 56. Budanın İntikamı
 57. Güneye Karşı Kuzey
 58. Fransa Yolu

O kadar kitaba rağmen kütüphanemde bugün itibariyle İş Kültür Yayınları’ndan çıkmış olan Seksen Günde Devrialem, Zacharius Usta, Doktor Ox’un Deneyi, Ay’a Yolculuk, Michel Strogof ve Tuna Kılavuzu; İthaki Yayınları’ndan çıkmış olan Dünyadan Aya ile Alfa Basım Yayın’dan çıkmış olan Balonla 5 Hafta olmak üzere 8 adet kitabı bulunmakta. Bunlardan Ay’a Yolculuk ve Dünyadan Aya aynı kitapmış, ikinci kitaptan alınacak farklı notlar varsa aldıktan sonra birine hediye etmeyi düşünüyorum. En kısa sürede yazarın tüm kitaplarını kütüphaneme katmayı hedefliyorum.

Jules Verne hakkında biyografik anlamda hepi topu iki tane kitap yayımlanmış: Etkin Yayınevi’nden çıkmış olan Görülmezi Gören Adam Jules Verne ve İthaki Yayınları’ndan çıkmış olan Jules Verne, Eleştirel Bir Biyografi. İkisi de kütüphanemde bulunmakta. Bir de doğrudan Jules Verne ile ilgili olmayana ama kitabın tanıtım yazısından etkilendiğim ve okumaktan keyif alacağımı düşündüğüm Alfa Yayınları’ndan çıkmış olan Jules Verne Okuru

2

Her zaman yaptığım gibi yazarı ve kitapları doğru anlamak adına ilk olarak yazarımızın yaşam öyküsünden başlıyorum okumaya: Görülmezi Gören Adam Jules Verne

Her kitabın edinme hikayesini de kendi sayfasında anlatmayı bütünlük açısından daha uygun bulduğumdan burada hepsini belirtmek tekrar yaratmaktan öteye geçmeyecektir. O yüzden bence bir an önce okumaya başlamak, Jules Verne’i tanımaya başlamak yararlı olacaktır.

İlk yazım tarihi: 16.12.2018 – 21:00 civarı

Güncelleme: 30.04.2019 – 22.15

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s